Geef je ogen de kost!
We vragen nogal wat van onze ogen. Bij welk beroep en in welke levensfase is het nog vanzelfsprekend om naar objecten op wisselende afstanden te kijken? In de meeste gevallen beperkt de focus zich op zaken die dichtbij zijn. Ongemerkt heb je langdurig op (zeer) korte afstand getuurd. Op een computer, tablet, mobiel of op gedrukte tekst. Voor de gezondheid van de ogen is het nodig om regelmatig af te wisselen tussen veraf en dichtbij kijken. Wanneer dat niet vanzelf gaat, moeten we er aan denken en het bewust doen. Het is goed te weten, dat er (ook) eenvoudige oefeningen zijn waarmee je de conditie van je ogen versterkt.
De volgende oefeningen zijn versterkend voor de ogen
- Knipper eerst een paar keer snel met je ogen en beweeg je open ogen vervolgens in dit patroon:
– op en neer
– van de ene kant naar de andere kant (d.w.z. naar links en rechts)
– diagonaal van linksboven naar rechtsonder
– diagonaal van rechtsboven naar linksonder
– in een cirkel met de klok mee
– in een cirkel tegen de klok in - Houd je arm uitgestrekt voor je. Kijk naar het topje van je wijsvinger en breng dat geleidelijk dichterbij, terwijl je het met je ogen volgt tot je je ‘derde oog’ – het punt tussen je wenkbrauwen – ermee aanraakt.
- Kijk naar de punt van je neus en vervolgens naar boven, naar je ‘derde oog’.
- Doe tot slot je ogen stijf dicht en laat vervolgens los.
Deze oefeningen zijn heilzaam om de doorbloeding van de excentrische spieren van de oogbol te verbeteren. Excentrisch betekent letterlijk ‘buiten het middelpunt’.
Na beëindiging van de oefeningen, of telkens wanneer je ogen moe of gespannen aanvoelen, wrijf je je handpalmen een paar seconden krachtig tegen elkaar om warmte op de wekken. Vervolgens leg je ze lichtjes op je ogen. Voel hoe verzachtend de warmte is. Houd je handpalmen ongeveer twee minuten op je ogen om deze te versterken en te voeden.
Zo voed je je ogen
Naast het afwisselend dichtbij en veraf kijken en het doen van oogoefeningen, is het goed ook te denken aan voeding voor de ogen. Zoals veel verse groenten, olijfolie en vette vis. Vooral groenten met felle kleuren worden aanbevolen, zoals diepgroen, felgeel of oranje. Het is goed om zoveel mogelijk verschillende groenten op tafel te zetten. Denk aan:
– knolgewassen zoals bieten en pastinaak
– stengelgroenten als prei en asperges
– koolsoorten als broccoli of paksoi
– bladgroenten als spinazie of witlof
– vruchtgroenten als pompoen of aubergine
Verder zijn peulvruchten, noten, zaden, pitten en ook fruit essentieel in een gezond voedingspatroon.
Gedetailleerde informatie over voeding voor de ogen is te vinden in het document Zo voed je je ogen van het Oogfonds.
Kijk voor inspiratie ook eens naar:
– Recept kitcherie: lekker, voedzaam en licht verteerbaar
– Smakelijke groentecombinaties
– Peulvruchten en granen, deel 1
– Peulvruchten en granen, deel 2