- Home
- /
- Individueel
- /
- Introvert in een –...
“Ik moet nog even kijken of ik kan”
Het boek trok mijn aandacht. Bij een bezoek aan de bibliotheek nodigden de titel en de omslag van het boek mij uit het te pakken. Het werd een nadere kennismaking, begrip en vooral een bevestiging.
In haar boek “Ik moet nog even kijken of ik kan” schrijft Liesbeth Smit uitgebreid vanuit diverse invalshoeken over het leven als introvert in een maatschappij die zich vooral laat ervaren als extravert.
Tekst op de achterflap:
De mensheid bestaat voor zeker een derde deel uit introverte mensen. Hoog tijd dus dat we serieus kennisnemen van deze ‘soort’: wat is introversie nu precies allemaal wel en vooral ook niet. Hoe kun je een echte introvert herkennen en niet te vergeten: wat is reuze herkenbaar, zelfs voor mensen die wel uit een taart durven te springen op hun verjaardag.
Biologische factoren: het brein
Uit onderzoek in de jaren zestig van de vorige eeuw bleek al dat er een verschil is tussen het introverte en het extraverte brein. Wat bleek: introverten zouden als gevolg van biologische factoren daadwerkelijk een hoger niveau van ‘arousal’ (activiteit in het centrale zenuwstelsel van de hersenen) hebben. Hierdoor zouden ze ook sneller geneigd zijn om intense prikkels te vermijden.
Ook in andere onderzoeken is gezocht naar verschillen in hersenactiviteit in het introverte en extraverte brein. Hieruit bleek met name dat de rol van neurotransmitters belangrijk is.
Neurotransmitters zijn chemicaliën in de hersenen die boodschappen overdragen van zenuwcel naar zenuwcel (neuronen) of tussen een motorische zenuwcel en een spiercel. Een neurotransmitter wordt daarom ook wel een ‘overdrachtsstof’ genoemd.
Het menselijk lichaam werkt met tal van neurotransmitters die allemaal een andere route afleggen in het hersengebied. Afhankelijk van deze route bepalen ze waar bloed heen moet stromen en hoeveel bloed moet worden afgegeven aan die hersengebieden. Dit bepaalt vervolgens weer welke hersengebieden geactiveerd worden. En deze geactiveerde hersengebieden bepalen op hun beurt hoe we reageren op de wereld en wat voor gedrag we daarbij vertonen.
Uit een PET-scanonderzoek bleek dat in het geval van prikkeling bij introverten meer bloed naar de voorste hersengebieden stroomt dan bij extraverten het geval is. En dat het bloed van introverten en extraverten verschillende routes in de hersenen aflegt. De ‘introverte route’ is hierbij lang en complex, waarbij het langs delen in de frontale lobben stroomt. In die gebieden bevinden zich onder andere onze beleving en het vermogen tot onthouden en problemen oplossen. Introverten hebben dus meer activiteit in de voorste ‘denkende’ delen van de hersenen.
Bij extraverten stroomt het bloed via een korte en eenvoudigere route naar de zintuiglijke delen van de hersenen. Hierdoor worden overwegend gebieden geactiviteerd waar zicht, gehoor, gevoel en smaak liggen.
Dopamine en acetylcholine
Daarmee is het verhaal nog niet helemaal volledig. Want ook het type neurotransmitters blijkt nog van invloed te zijn. Een belangrijke neurotransmitter voor introverten is dopamine. Dit is verantwoordelijk voor dat deel van het centrale zenuwstelsel dat aanzet tot actie en in verband wordt gebracht met beweging, aandacht, staat van alertheid, leren én het beloningssysteem.
De hersenen geven dopamine af wanneer we nieuwe dingen ervaren. Extraverten blijken minder gevoelig te zijn voor dopamine dan introverten. Daarom hebben ze er grotere hoeveelheden van nodig. Hoe vaker de extravert actief is, onder de mensen is en dus wordt ‘beloond’, hoe meer dopamine er vrijkomt en hoe lekkerder hij of zij zich dus zal voelen.
Introverten zijn echter gevoelig voor dopamine. Zij hebben eerder baat bij kleine hoeveelheden en gaan daardoor nieuwe ervaringen gedoseerd aan. Een te grote hoeveelheid dopamine leidt al snel tot overprikkeling. Maar een tekort doet introverten evenmin goed omdat ze daar teneergeslagen of somber van kunnen worden. Om de hoeveelheid dopamine in de hersen te compenseren maken introverten daarom meer van de neurotransmitter acetylcholine aan, die wordt geactiveerd als ze het rustig(er) aan doen. Acetylcholine houdt introverten kalm en alert en stelt ze in staat aandachtig te zijn, te leren en hun langetermijngeheugen optimaal te gebruiken. Van acetylcholine krijgen introverten een lekker gevoel. En dat wordt geactiveerd als ze bijvoorbeeld rustig op de bank zitten of een boek lezen.
Een aanrader
Het boek ‘Ik moet nog even kijken of ik kan’ van Liesbeth Smit is echt een aanrader. Of je nu introvert of extravert – of het vermoeden van één van beiden – bent. Het is prettig leesbaar, informatief, inzichtelijk en bemoedigend. En met humor!
Te koop, nieuw of gebruikt. Te leen bij de bibliotheek. Recensies van lezers.
Ondersteuning
(Her)ken je jezelf als introvert en heb je behoefte aan ondersteuning?
Dat kan in de vorm van heldervoelend coachen en/of Marma therapie.
Daarnaast kan een ayurvedische kruidenolie, die een kalmerende werking heeft op het centraal zenuwstelsel, een fijne aanvulling zijn. Deze olie heb ik beschikbaar in mijn praktijk en ook op de beurzen waar ik korte sessies heldervoelend coachen geef.
